czwartek, 11 września 2014

5 kultowych miejsc w Gdyni, które musisz zobaczyć

Popatrz na mapę, wybierz się na Skwer Kościuszki i wyobraź sobie, że kiedyś go nie było, w tym miejscu było kiedyś morze. Skwer jest jednym z wielu wybudowanych nabrzeży, jedynym zagospodarowanym miejsko i turystycznie, reszta należy do terenów portowych. Tu, przy Nabrzeżu Prezydenta stoi wojenny okręt Błyskawica, a obok niego żaglowiec Dar Pomorza, tu można też zjeść rybę i wybrać się do oceanarium, poznać morskie stwory, a nawet odwiedzić planetarium.


Dworzec Morski jest jednym z najstarszych obiektów w Gdyni. Usytuowany jest na Nabrzeżu Francuskim, na początku ulicy Polskiej. Kiedyś służył do obsługi pasażerów, którzy przemierzali tysiące kilometrów polskimi transatlantykami. Piłsudski, Chrobry, Batory, Stefan Batory – to właśnie one. Dziś ta część gdyńskiego portu również służy obsłudze pasażerów – tu cumują ogromne, nowoczesne wycieczkowce, pływające po najdalszych oceanach. Na stronie internetowej gdyńskiego portu znajdziesz listę statków, które przypłyną w sezonie, koniecznie sprawdź i wybierz się na nabrzeże, by je podziwiać. Do budynku Dworca Morskiego wkrótce zawita Muzeum Emigracji, które prężnie działa już teraz mimo że nie ma swojej stałej siedziby.

Marina to moje ulubione spacerowe miejsce. Lubię siadać na falochronie, za plecami mając ogromne morze, a przed sobą ogromny ląd. Obserwuję jachty stojące w marinie, ludzi wypływających w morze, dzieci uczące się pływać na malutkich optymistach. Słucham brzęczącego olinowania jachtów, uderzającego o maszty. Jesienią i zimą ten dźwięk brzmi dość mrocznie, wiosną i latem zwiastuje zbliżające się wakacje. Falochron 
w marinie to mój punkt obserwacyjny i mobilne biuro, w którym uczę się do egzaminów, a czasem pracuję. Usiądź, spójrz w prawo, zobaczysz najwyższe w Gdyni budynki i maszty statków zacumowanych przy Skwerze. Spójrz w lewo, widzisz plażę, bulwar, a w tle Kamienną Górę. 
Oto Gdynia.

Kamienną Górę pamiętam z czasów dzieciństwa – wtedy wejście na sam szczyt było wyczynem na miarę zdobycia Mount Everest, a zabawy w chowanego w różnych ścieżkach i częściach nie miały końca. W dzieciństwie głównie wybierałam pierwsze „piętro” Kamiennej Góry – plac zabaw dla dzieci, później uwielbiałam bawić się z siostrą na drugim „piętrze”, największym. Jest tam nasze magiczne drzewo, z mocno pochylonym pniem, który tworzy wygodną ławkę. Do dzisiaj nie wiem co to za gatunek, wiem jednak, że ma długie, cienkie, podłużne liście, z których świetnie robiło się „zupę ogórkową”;) Lata temu była to siedziba jednego z moich „zabawowych” domów, dziś lubię się tam uczyć, opalać, odpoczywać. Trzecie „piętro” Kamiennej Góry jest miejscem bardzo romantycznym. Tu latem wspinają się, a zimą przyjeżdżają zakochane pary patrzeć w dal morza. Punkt widokowy, z którego, przy dobrej widoczności, można podziwiać morze, Półwysep Helski i różne części Gdyni.


Spędzając wakacje w Gdyni, koniecznie musicie odwiedzić Orłowo i tamtejsze molo. Z geograficznego punktu widzenia coś niebywałego, bowiem orłowski klif, który nadaje miejscu niesamowitego uroku. Z architektonicznego punktu widzenia piękne wille i jednorodzinne posiadłości, które można podziwiać, przemierzając uliczki Orłowa. Jest molo, plaża, plac zabaw dla dzieci, są zacumowane rybackie kutry i można załapać się na świeżą rybę. W Orłowie czuć artystycznego ducha, za sprawą Domku Żeromskiego i Liceum Plastycznego.

Tekst pochodzi z Przewodnika Blogerów po ich miastach, który tworzyłam w ostatnim czasie.

6 komentarzy:

 1. byłam w każdym z tych miejsc :)

  OdpowiedzUsuń
 2. I jak tu jej nie kochać. Czy to to drzewo na Kamiennej? ;) https://drive.google.com/file/d/0B6hpFSiUkPHXVkR3N2VSZ0o2Skk/edit?usp=sharing

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj Gdynię oraz Gdańsk muszę koniecznie odwiedzić, bo w obu jeszcze nie byłam. Dobrze, że taki przewodnik jest to będę miała się czym posiłować:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj, mieszkam w Gdyni a tak rzadko czerpię z jej atrakcji! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam Gdynie, mieszkam tu od ponad roku, a juz nie wyobrazam sobie żyć gdzieś indziej. !!

  OdpowiedzUsuń