wtorek, 10 grudnia 2013

Znaleźć pracę przez internet


Rok 2013 to bardzo "bujny" rok. Nigdy w życiu bym nie pomyślała, że z takim natężeniem będę występować "publicznie" i mówić do mikrofonu. Musicie wiedzieć, że zawsze unikałam przedstawień, wystąpień, bo lepsza jestem w piśmie niż mowie i generalnie wywodzę się raczej z nieśmiałych. Przyszedł jednak czas na zmiany, sama sobie poprzeczkę stawiam wyżej, bo nikt mi nie kazał, a sama chciałam. Powoli przestaję rozpoczynać każdą mniejszą lub większą przemowę od wyjaśnienia, że nie znoszę mówić do mikrofonu i już prawie nie kręci mi się w głowie;) Jestem z siebie dumna!

Na połowę listopada dostałyśmy z Moniką wyzwanie - przeprowadziłyśmy warsztaty w Strefie StartUp gdyńskiego PPNT na temat szukania pracy przez internet i mądrego kreowania wizerunku w sieci. Czyli jak i gdzie się w internecie pokazywać, żeby sobie pomóc, a przynajmniej nie zaszkodzić.

Mimo że Ameryki nie odkryłyśmy, myślę, że przydałyśmy się uczestnikom spotkania. Złożyłyśmy do kupy to co wiemy i podzieliłyśmy się własnym doświadczeniem, czymś, co u nas się sprawdziło.Oto kilka przemyśleń, a nuż się Wam przydadzą

Po pierwsze: LinkedIn i GoldenLine
1. Obserwuj interesujące Cię branże oraz konkretne firmy
Wiele z nich publikuje na bieżąco oferty pracy i interesujące ogłoszenia. Aplikować można z poziomu portalu, z czego wciąż korzysta niewielu użytkowników – jest więc szansa na wyróżnienie swojej aplikacji.
2. Poznaj HRa lub przyszłego pracodawcę
Przed spotkaniem w sprawie pracy zapoznaj się z profilem osoby, z którą jesteś umówiony. Coraz więcej pracodawców i rekruterów pojawia się na portalu LinkedIn i GoldenLine, ujawniając cenne informacje. Wspólne zainteresowania, uczelnia lub znajomi mogą być jednym z tematów w trakcie rozmowy.
3. Odpowiadaj na wiadomości z ofertami pracy
Niezależnie od tego czy jesteś zainteresowany ofertą czy nie, odpisz. Zawsze warto robić dobre wrażenie, nigdy nie wiadomo co przyniesie jutro.
4. Twórz wysokiej jakości sieć kontaktów
Tu nie ma miejsca na kompletowanie grona znajomych, z którymi branżowo nic nas nie łączy. Postaw na profesjonalnie rozbudowane profile osób, które mogą pomóc w rozwoju kariery.
5. Kompletuj referencje – chwal się
Poproś poprzednich pracodawców, zleceniodawców i współpracowników. Zarówno LinkedIn jak i GoldenLine umożliwiają publikację rekomendacji. To bardzo cenne źródło informacji dla kolejnego pracodawcy.
6. Udzielaj się
Wyszukaj fora tematyczne związane z Twoją branżą, podziel się swoimi doświadczeniami, wiedzą i poglądami. Pamiętaj, by przestrzegać zasad obowiązujących w miejscach publicznej wypowiedzi.
7. Aktualizuj informacje
Nie ma nic gorszego jak nieaktualne informacje o Tobie. Stracisz na tym Ty oraz osoba poszukująca kandydata na stanowisko. Przyłóż się i regularnie dodawaj informacje o kolejnych doświadczeniach i sukcesach.

Po drugie: Facebook - prywatnie
Skonfiguruj ustawienia prywatności
Ze względu na bardziej prywatny i „rozrywkowy” charakter facebooka warto „zabezpieczyć się” nie pokazując wszystkiego.
• opcja „Ustawienia prywatności”:
– upublicznij „bezpieczne” informacje oraz takie, które mogą pomóc zaprezentować Twoją osobę – ukończone szkoły, kursy, poprzednie miejsca pracy, znajomość języków i tym podobne;
– ukryj informacje prywatne – zdjęcia z imprez i tym podobne;
• opcja widoczności każdego pojedynczego posta – warto publikować informacje związane z Twoim profilem zawodowym, ciekawostki branżowe;

Po trzecie: blog
Blog to świetne i darmowe narzędzie do prezentacji Twojego portfolio.
1. Stwórz spersonalizowanego bloga, przedstawiającego Twój styl.
2. Prezentuj na nim swoje umiejętności i podkreślaj mocne strony.
3. Zgromadź wokół swojego bloga społeczność, która będzie czystym dowodem na to, że to co tworzysz ma wartość i podoba się.
4.  Traktuj bloga jako portfolio i nie bój się nim chwalić.


Nie gwarantuję, że oferty pracy posypią się jak grzyby po deszczu, jeśli zastosujesz się do naszych rad, ale myślę, że spróbować nie zaszkodzi. Ponadto takie "porządki" pomogą Tobie wszystko sobie poukładać i wyznaczyć cele i priorytety. Działaj, warto!

9 komentarzy:

 1. Bardzo mądrze napisane, podpisuję się pod wszystkim ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne porady, warto je zapamiętać. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla mnie to cenne i wcale nie takie znowu oczywiste informacje, dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo pożyteczny post. Dobra robota, dziewczyny. Od naszego pierwszego spotkania w Sopocie do dziś obserwuję, jak idziesz jak burza. Tak trzymaj, bardzo Ci kibicuję :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Heh zaraz mi się przypomina jak w te wakacje weszłam na profil mojego szefa na fejsie. Nie dość, że okazało się jak wielu mamy wspólnych znajomych to na dodatek miałam wątpliwą przyjemność zobaczyć pełno jego zdjęć z imprez włącznie z tymi bez koszulki w otoczeniu wianuszka dziewczyn. Aha - ja go w znajomych nie mam więc to było wszystko publiczne. Dla mnie epickie potknięcie. A gość jest szefem i właścicielem dość dobrze rozwijającej się na Śląsku firmy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo przydatny post. Dzięki, może kiedyś się przydać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Gratulacje z powodu aktywnego działania!

  OdpowiedzUsuń
 8. Kreatywność przez Internet - chyba dziś każdy sposób na zwrócenie na siebie uwagi pracodawcy jest dobry:-) podobna tematyka jest zawarta w tym tekście, dla zainteresowanym tym aspektem: http://www.praca-polska.blog.gowork.pl/szukasz-pracy-badz-oryginalny/

  OdpowiedzUsuń